Aktualności

W Polsce powstanie pierwsze w Europie Centrum Kompetencji DRIVER+, którego zadaniem będzie zmniejszenie ryzyka wdrażania nowych rozwiązań w zarządzaniu kryzysowym. Centrum pozwoli realistycznie przetestować innowacje techniczne i organizacyjne, zanim te wejdą do służby operacyjnej.

Więcej …
Mirosław Kowaliński Drukuj Email
czwartek, 27 czerwca 2019 15:36

Janusz Sylwester Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

promotor pomocniczy: Mirosław Kowaliński Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Określanie własności fizycznych plazmy w ziemskiej magnetosferze/jonosferze na podstawie interpretacji pomiarów uzyskanych za pomocą spektrometru RESIK oraz innych obserwacji.

Promotor prof. J. Sylwester, promotor pomocniczy dr Mirosław Kowaliński

1. Mapowanie i interpretacja zmian z czasem widm PHA 4 kanałów spektralnych RESIK’a w powiązaniu z pomiarami PIN detektorów. Pomocne byłyby obserwacje z innych przyrządów na pokładzie Coronas-F i innych satelitłw oraz magnetosferycznych baz danych

2. Badanie i interpretacja wpływu zaćmień przez atmosferę/jonosferę Ziemi rentgenowskich widm w spektralnych kanałach RESIK’a

3. Próbę powiązania stanu magnetosfery z przejawami aktywności rentgenowskiej na Słońcu (We wstępie byłoby podsumowanie stanu wiedzy w tym zakresie – włączając SphinX; we wnioskach rozprawy - co dane zawarte w pracy wnoszą nowego w tym obszarze wiedzy).

Zakres umiejętności wymaganych od kandydata:

· Biegła znajomość j. angielskiego, bierna rosyjskiego

· Znajomość podstaw mechaniki nieba w kontekście ruchów orbitalnych satelity Ziemi

· Znajomość zasad detekcji promieniowania X i cząstek wysokoenergetycznych za pomocą detektorów proporcjonalnych i PIN

· Znajomość podstaw fizyki plazmy, fizyki Słońca, fizyki magnetosfery

· Biegła znajomość pracy z komputerami w systemach Unix/Linux, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności pracy w środowiskach IDL lub Python

· Umiejętność systematycznej i wytrwalej pracy (również w zespole) z comiesięczną prezentacją osiągnięć i postępów pracy.

wymagania: znajomość fizyki plazmy Słońca i magnetosfery (promieniowanie X, cząstki wysokoenergetyczne, mechanika nieba) oraz programowania  (IDL lub Python) w systemach Unix/Linux

 

Satelitarne systemy elektroniczne

1. Wykorzystanie układów FPGA w systemach satelity
2. Projektowanie satelitarnych systemów akwizycji danych
3. Projektowanie satelitarnych systemów dystrybucji zasilania
4. Komputery pokładowe
5. Konstrukcja miniaturowego satelitarnego spektrometru rentgenowskiego w oparciu o detektory SDD oraz technologię FPGA.
6. Metodyka projektowania niezawodnej aparatury satelitarnej wykorzystująca elementy podejścia Space 4.0
7. Projektowanie (satelitarnych i planetarnych) systemów sterowania binarnego

Możliwi promotorzy i opiekunowie w CBK PAN:
dr inż. R. Wawrzaszek, dr inż. Mirosław Kowaliński, dr hab. inż. Piotr Orleański, dr inż. Marek Węgrzyn

Poprawiony: wtorek, 06 kwietnia 2021 15:32
 
Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL