Aktualności

W zasobach materiałów naukowych latami zbieranych przez Centrum Badań Kosmicznych PAN znajduje się ogromny zbiór danych na temat badań Ziemi i kosmosu, wysokiej wartości związanych z nimi opracowań oraz wyników pomiarów z różnych unikalnych specjalistycznych aparatur.

Więcej …
Jerzy Sąsiadek Drukuj Email
czwartek, 27 czerwca 2019 15:35

prof. Jerzy Sąsiadek Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

1. Robotyka orbitalna

1. Algorytm sterowania  robotów satelitarnych wykonujących wspólne zadania np. zadania montażu struktur orbitalnych lub zadania eksploracji asteroidy. W ramach tematu planowane jest wykorzystanie podejścia geometrycznego zarówno do modelowania układów nieholonomicznych jak również do analizy układów sterowania.

2. Wymiana momentu pędu pomiędzy poszczególnymi elementami robota satelitarnego a otoczeniem. Zagadnienie ma związek z brakiem możliwości oddawania momentu pędu do otoczenia w krótkich skalach czasowych (brak punktu mocowania) a jednocześnie możliwość oddania momentu pędu w długich skalach czasowych z wykorzystaniem interakcji m.in. z polem magnetycznym. Temat ten zawiera zarówno kwestię modelowania układów wieloczłonowych jak również analizę układu sterowania.

3. Optymalizacja charakterystyk sensorów robota satelitarnego pod kątem ich dopasowania do działania filtrów (EKF, UKF, particles) estymujących położenie i orientację. W ramach tego tematu powinny zostać przeprowadzone analizy z wykorzystaniem modelu dynamiki robota satelitarnego jak również danych eksperymentalnych z satelitów.

4. Opracowanie układu sterowania odpornego na duże nieliniowości pojawiające się w trakcie kontaktu pomiędzy manipulatorem satelitarnym a przechwytywanym obiektem. Tematyka ta obejmuje: modelowanie układu o więzach nieholonomicznych, analiza możliwych rozwiązań układu sterowania, weryfikacja na stanowisku testowym.

5. Eksperymentalna walidacja manewru tangent capture realizowanego przez robot satelitarny. Temat jest związany z publikacją Seweryn et al. SciTech, 2020.

Możliwi promotorzy i opiekunowie w CBK PAN:
prof. J. Sąsiadek, prof. M. Galicki, dr hab. inż. K. Seweryn, dr inż. Tomasz Rybus, dr inż. F. Basmadji

 

Sterowanie orientacją satelitów

1. Algorytmy sterowania orientacją satelity wykorzystujące pole magnetyczne
2. metody geometryczne w układach sterowania orientacją satelity
3. Nieliniowe systemy predykcji
4. Adaptacyjne układy sterowania dedykowane do komputerów o ograniczonej mocy obliczeniowej

Możliwi promotorzy i opiekunowie w CBK PAN:
dr inż. T. Barciński, Prof. J. Sąsiadek

Poprawiony: wtorek, 06 kwietnia 2021 16:06
 
Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL