Aktualności

Dla mediów: ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter

Więcej …
Profesor Włodek Kofman wyróżniony przez Francuską Akademię Nauk Drukuj Email
poniedziałek, 17 grudnia 2018 11:51

Profesor Włodek Kofman został wyróżniony nagrodą im. André Lallemanda przyznawaną przez Francuską Akademię Nauk za osiągnięcia w dziedzinie badań kosmicznych.

W uzasadnieniu decyzji Akademia podała, że nagroda stanowi dowód uznania za wkład w badania Marsa i komety 67P/Czuriumow–Gierasimienko, których dokonano za pomocą radarów niskiej częstotliwości MARSIS (misja kosmiczna Mars Express) i CONSERT (misja kosmiczna Rsetta). W szczególności podkreślone zostało nowatorskie zastosowanie tomografii radarowej do badania wnętrza komet. Profesor Kofman jest kierownikiem (principal investigator) zespołu naukowego eksperymentu CONSERT, oraz członkiem (co-investigator) zespołu naukowego eksperymentu MARSIS.

Nagroda im. André Lallemanda (Prix Lallemand) przyznawana jest co trzy lata. Honoruje wybitnych naukowców za prace z różnych dziedzin astronomii, preferując te badania, które mogą mieć zastosowane także w innych dziedzinach nauki. Nazwanie nagrody nazwiskiem francuskiego badacza André Lallemanda (1904-1978) upamiętnia jego pionierski wkład  w zastosowanie fotopowielaczy w obserwacjach astronomicznych.

Prof. Kofman jest członkiem Zakład Dynamiki Układu Słonecznego i Planetologii w Centrum Badań Kosmicznych PAN i jednocześnie dyrektorem do spraw badań w Institut de Planétologie et d'Astrophysique w Grenoble. Od roku 2010 jest honorowym członkiem Royal Astronomical Society. Imieniem profesora nazwana została planetoida (13368) Wlodekofman.

Prof. Kofman w czasie wręczania Nagroda im. André Lallemanda. Fot. Académie des sciences / YouTube.

Prof. Kofman w czasie wręczania Nagroda im. André Lallemanda. Fot. Académie des sciences / YouTube.

 

Edycja: Joanna Pietrzak

Poprawiony: środa, 16 stycznia 2019 15:12
 
Start Aktualności Aktualności Profesor Włodek Kofman wyróżniony przez Francuską Akademię Nauk
Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL