Aktualności

Dokładnie osiem minut po starcie rakiety nośnej Vega, na pokładzie której znajdowały się dwa satelity: hiszpański SEOSat – Ingenio do badania powierzchni Ziemi oraz francuski badawczy Taranis, tuż po zainicjowaniu zapłonu silnika czwartego stopnia, doszło do  utraty prędkości i zmiany trajektorii lotu rakiety.

Więcej …
Misja Drukuj Email
"Doskonała i twórcza myśl naukowa powinna iść w parze z konstrukcyjną kreatywnością i wysokimi standardami zarządzania"

 

Centrum Badań Kosmicznych jest interdyscyplinarnym instytutem naukowym Polskiej Akademii Nauk powołanym do prowadzenia badań naukowych i działań na rzecz rozwoju branży kosmicznej w Polsce.

Naszą misją jest rozwój i upowszechnienie działalności kosmicznej, która ma pomóc naszemu krajowi w osiągnięciu wizerunku państwa aktywnie zaangażowanego w badania kosmiczne na światowym poziomie i tworzenie technologii satelitarnych.

Prowadzimy badania podstawowe i stosowane dotyczące zjawisk w przestrzeni międzyplanetarnej, wokółziemskiej i na Ziemi, a także fizyki Słońca oraz ciał Układu Słonecznego za pomocą technik satelitarnych.

Upowszechniamy wyniki tych badań w formie publikacji własnych, poprzez organizację konferencji, seminariów, odczytów, warsztatów itd.

Naszym celem jest budowanie mostów między najnowszymi odkryciami naukowymi w dziedzinie badań kosmicznych, a ich praktycznym zastosowaniem w codziennym życiu. Tworzymy rozwiązania i promujemy wykorzystanie systemów satelitarnych w gospodarce narodowej, w takich dziedzinach jak nawigacja, telekomunikacja i obserwacje Ziemi.

Istotną formą naszej działalności jest konstruowanie przyrządów satelitarnych, przetwarzanie danych z eksperymentów kosmicznych i przygotowywanie nowych przedsięwzięć badawczych w szerokiej współpracy międzynarodowej.

W ramach działalności badawczo-rozwojowej CBK współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi oraz firmami prywatnymi i państwowymi z dziedziny lotnictwa i z branży zbrojeniowej.

Ważnym zadaniem jest wspieranie Rządu w organizowaniu aktywności kosmicznej w Polsce, a docelowo w utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej.

Poprzez działalność edukacyjną (np. studia doktoranckie) kształcimy i doskonalimy kadrę naukową.

W naszych działaniach promocyjno-edukacyjnych dążymy do pokazywania społeczeństwu znaczenia badań kosmicznych i ich rezultatów.

Rozumiejąc wagę upowszechniania i popularyzacji wiedzy podejmujemy różne rodzaje aktywności (festiwale naukowe, pikniki, konkursy, targi, wystawy), dzięki którym odbiorcy bezpośrednio uzyskują interesujące ich informacje.

Poprawiony: poniedziałek, 10 maja 2010 11:12
 
Reklama
Start O nas Misja
Naszą witrynę przegląda teraz 74 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL