Aktualności

Misja sondy Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej, która badała z bliska kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko, dostarczyła naukowcom mnóstwo nowych danych, które będą służyć do dalszych badań przez kolejne lata.

Więcej …
Wlodek Kofman Drukuj Email
czwartek, 18 marca 2021 12:21

Wlodek Kofman Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Propozycja tematu doktoratu, marzec 2021.

Tytuł roboczy: Analiza i symulacja odbicia sygnału radarowego od naturalnych i antropogenicznych obiektów powierzchni Ziemi.

Radary bocznego wybierania z anteną syntetyzowaną SAR (Synthetic Aperture Radar) zaliczamy do tzw. aktywnych systemów radarowych. Zasada ich działania polega na emisji promieniowania elektromagnetycznego w postaci wiązki prostopadłej do kierunku lotu satelity. Następnie promieniowanie odbite i rozproszone przez obiekty znajdujące się na powierzchni Ziemi jest rejestrowane przez antenę odbiorczą, często ta sama co antena nadawcza . Ze względu na długość fal, promieniowanie mikrofalowe ma zdolność przenikania przez chmury, mgły a nawet chmury deszczowe, dzięki czemu informacje o pokryciu terenu można pozyskać w prawie każdych warunkach atmosferycznych. Interpretacja obrazów radarowych nie jest tak jednoznaczna jak w przypadku tradycyjnych obrazów rejestrowanych przez skanery satelitarne w zakresie widzialnym. Obraz radarowy odzwierciedla własności promieniowania odbitego. Jest to to uzależnione od wielu czynników, z których do najważniejszych należy długość fal emitowanych przez radar, właściwości dielektryczne obserwowanych obiektów oraz tzw. chropowatość powierzchni.

Celem proponowanej pracy jest wykonanie analiz odbicia sygnału radarowego od wybranych obiektów pokrycia terenu, których wynikiem będzie zbudowanie modelu symulującego radarowe dane satelitarne. Zakres prac można podzielić na następujące etapy:

1. Przegląd literatury dotyczący różnych modeli polarymetrycznego współczynnika odbicia jak również macierzy rozpraszania a także z literaturą dotyczącą obserwacji SAR, metod odbioru sygnału i jego przetwarzania

2. Zapoznanie się z metodami symulacji obrazów SAR i rozwinięcie takiej symulacji Implementacja, w programie symulacyjnym, współczynników odbicia w funkcji
właściwości elektrycznych, szorstkości, uwzględnienia odbić wielokrotnych, polaryzacji itp., a także metod przetwarzania sygnału.

3. Analiza i porównanie obrazów symulowanych z pomiarami rzeczywistymi używając danych satelitarnych (ALOS, Sentinel -1, TerraSAR-X,…)


Znajomość fizyki propagacji fal elektromagnetycznych, ich oddziaływania z materią a także posiadanie podstaw analizy sygnału będzie dodatkowym atutem w toku rekrutacji doktoranta.

Wybrany kandydat będzie musiał opanować zasady działania systemów SAR oraz rejestracji obrazów.

Znajomość programowania w C/C++, PYTHON lub MATLAB będzie również brane pod uwagę.

Literatura dostępna jest w języku angielskim.

Praca wykonywana będzie pod kierunkiem Prof. Wlodka Kofmana i Dr. Pawła Wajera przy współpracy z Zespołem Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Poprawiony: czwartek, 18 marca 2021 16:13
 
Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostepnym na licencji GNU GPL